تبلیغات
کارگاه مجازی - آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه
 
کارگاه مجازی
اولین نیستیم ...!! اما بهترینیم

آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه


اگر بخواهیم دورنمایی را برای آینده گوشی‌های تلفن همراه ترسیم كنیم، باید بگوییم دیگر چیزی نمانده كه گوشی‌های تلفن همراه به یك همراه همه‌كاره مبدل شوند.تا بتوانند پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای 5 میلیارد كاربر تلفن همراه در سطح دنیا باشند و افراد با داشتن آن دیگر نیاز به هیچ فناوری دیگری نداشته باشند.

آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه

این روزها دیگر تلفن همراه تنها ابزاری برای برقراری ارتباطات تلفنی نیست بلكه گوشی‌های امروزی وسیله‌ای هستند كه برقراری ارتباط با دنیای مدرن پیرامون انسان‌ها را امكان‌پذیر می‌سازند و هر گونه محدودیت زمانی و مكانی را برای كاربران از میان برمی‌دارند.

با توجه به نیازهای انسان‌های امروزی به كامپیوترهای شخصی قابل حمل، تلاش برای تبدیل گوشی‌های همراه به كامپیوترهایی در ابعاد كوچك و كارآمد مورد توجه بسیاری از شركت‌های تولیدكننده گوشی‌های تلفن همراه در سطح دنیا قرار گرفته است و به این ترتیب طراحی و ساخت گوشی‌های هوشمند كم‌مصرف، افزایش سرعت پردازش اطلاعات و افزایش فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در گوشی‌های هوشمند آنها را به جایگزین مناسبی برای كامپیوترهای امروزی مبدل كرده است.

سیر تحولات در دنیای كامپیوتر

آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه

با توجه به تحولاتی كه این روزها در دنیای گوشی‌های تلفن همراه و كامپیوترها شاهد آن هستیم، ممكن است این سوال در ذهنتان مطرح شده باشد كه بالاخره كامپیوترها تبدیل به گوشی‌های همراه خواهند شد یا گوشی‌های همراه به كامپیوتر تبدیل می‌شوند؟ اوایل سال 1980 (1360)‌ نخستین مینی‌كامپیوترها به عنوان نسل سوم كامپیوترها متولد شدند.

پس از آن كامپیوترهای رومیزی برای اولین بار در فاصله زمانی بین اواخر 1980 تا 1990 به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند، اما كاهش ابعاد كامپیوترها به اینجا ختم نشد. كامپیوترهای همراه یا لپ‌تاپ‌ها و نوت‌بوك‌ها، شبكه‌های حسگر بی‌سیم كه در واحدهای اتوماسیون یا سیستم‌های كنترل ترافیك از آنها استفاده می‌شود به عنوان نسل بعدی كامپیوترها رونمایی شدند.

نانوكامپیوترها، DNA كامپیوترها و كامپیوترهای قلمی نیز از آخرین دستاوردهای فناوری ساخت كامپیوترها هستند كه شاید بتوان آنها را از كوچك‌ترین كامپیوترهای امروزی نامید. كامپیوترهای قلمی به عنوان آخرین دستاورد محققان ژاپنی در این زمینه، پیشرفت مهمی در فرآیند كوچك شدن ابعاد كامپیوترها هستند.

این كامپیوترها به قدری كوچك هستند كه شما می‌توانید آنها را در جیب خود گذاشته و جابه‌جا كنید. ویژگی‌ منحصر به فرد این كامپیوترها این است كه صفحه نمایشگر و همچنین صفحه كلید كامپیوتر را به طور مجازی و روی سطح صافی كه در آنجا مشغول كار كردن هستید در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید به‌آسانی از امكانات متنوع این كامپیوترها استفاده كنید.

تب هوشمندی در دنیای گوشی‌های همراه

آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه

اگر در سوی دیگر این جریان دوطرفه سری به تحولات دنیای گوشی‌های تلفن همراه بزنیم باید بگوییم كه استقبال از نسل جدید گوشی‌های تلفن همراه كه ویژگی‌ هوشمند بودن را با خود به یدك می‌كشند در میان كاربران این فناوری به قدری وسیع بوده است كه موجب شگفتی طراحان و سازندگان شده و آنها را بر آن داشته است تا هر روز سیستم‌های عامل جدیدی را برای این گوشی‌ها طراحی و روی آنها نصب كنند كه از امكانات بیشتری در مقایسه با سیستم‌های عامل سنتی یا قدیمی برخوردار است. تب این تحولات در دنیای دیجیتال به قدری فراگیر بوده كه حتی دنیای سیستم‌های عامل كامپیوتری را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

بسیاری از كارشناسان بر این باورند كه فناوری ساخت گوشی‌های تلفن همراه در بسیاری از زمینه‌ها از فناوری‌های مشابهی كه در ساخت كامپیوترها از آنها استفاده شده بهره گرفته و در حقیقت دنیای موبایل را می‌توان نسخه بسیار كوچكی از دنیای كامپیوترها دانست كه در ابعادی بسیار كوچك‌تر طراحی و ساخته شده است.

می‌توان پیش‌بینی كرد در آینده‌ای نه‌چندان دور بتوانید تنها با استفاده از گوشی تلفن همراهتان بسیاری از نیازهای روزمره خود را رفع كرده و دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای مختلف در زمان‌ها و مكان‌های متفاوت نداشته باشید. البته باید این نكته را خاطر نشان ساخت كه برخلاف آنچه به نظر می‌رسد فناوری‌های آینده بتوانند تسهیلات بیشتری را در اختیار ما انسان‌ها قرار دهند

آنچه در اینجا موجب شگفتی‌ می‌شود، این است كه كامپیوترها هر روز كوچك‌تر و كوچك‌تر می‌شوند و در مقابل نسل جدید گوشی‌ها یا به عبارتی گوشی‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود و برخلاف این كه درگذشته سیستم‌های عامل گوشی‌های تلفن همراه براساس ویژگی‌ها و مشخصات سیستم‌های عامل كامپیوتری طراحی می‌شوند امروزه بسیاری از سیستم‌های عامل كامپیوتری مانند سیستم‌های عامل جدیدی كه روی تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها نصب می‌شوند به تقلید از ویژگی‌ها و مشخصات سیستم‌‌های عامل گوشی‌های همراه طراحی می‌شوند.

بنابراین می‌توانیم بگوییم كه از این پس تحولات دنیای گوشی‌های تلفن همراه پیرو تحولات دنیای كامپیوتر‌ها نخواهد بود بلكه این گوشی‌های تلفن همراه هستند كه آینده كامپیوترها را نیز رقم خواهند زد.

گوشی‌های‌همراه جایگزین كامپیوترها !

آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه

براساس بررسی‌های آماری انجام شده این روزها بازار فروش كامپیوترهای رومیزی بشدت با ركود مواجه شده، در حالی كه میزان فروش گوشی‌های همراه روندی صعودی را در پیش گرفته است.

 مدیرعامل گوگل بر این باور است با این كه میان اندروید به عنوان یك سیستم عامل اختصاصی برای گوشی‌های تلفن همراه و كروم به عنوان سیستم عامل اختصاصی برای لپ‌تاپ‌ها، تفاوت‌های بارزی به چشم می‌خورد، اما شباهت‌های زیادی نیز بین آنها وجود دارد كه همین شباهت‌ها موجب شده است گوشی‌های هوشمند به عنوان جایگزین مناسبی برای كامپیوترها مورد توجه كاربران قرار گیرند.

در حال حاضر برخی از سیستم‌های عامل طراحی شده روی گوشی‌های همراه قابلیت‌ نصب روی لپ‌تاپ‌ها و كامپیوترهای رومیزی را دارند و با توجه به آنچه می‌گذرد می‌توان پیش‌بینی كرد در آینده‌ای نزدیك بسیاری از دیگر سیستم‌های عامل نظیر ویندوز 8 نیز بتوانند در مسیر مشابهی قدم گذارند. به نظر می‌رسد ابرهای محاسباتی از جمله عواملی است كه نقش بسیار مهمی در تسریع روند شكل گرفته در این زمینه داشته است.

در حقیقت ابرهای محاسباتی فناوری جدیدی است كه می‌خواهد زمینه مناسبی را برای ایجاد همگرایی بین سیستم‌های عامل گوشی‌های همراه و سیستم‌های عامل كامپیوتری به وجود آورد. اما این كه قرار است كدام ویژگی‌ها و كاربردهای گوشی‌های همراه در ساخت نسل جدید كامپیوترها مورد استفاده قرار گیرد موضوعی است كه نظراتی مختلف درباره آن ارائه شده است.

محدودیت‌هایی كه كاربران حین استفاده از گوشی‌های تلفن همراه با آنها مواجه می‌شوند موجب شد تا ویژگی‌ها و كاربری‌های جدیدی به گوشی‌های همراه اضافه شود، نمایشگرهای لمسی، واسطه‌های كاربری چند لمسی و همچنین سیستم‌هایی با قابلیت‌ تشخیص صدا از جمله این ویژگی‌ها هستند كه نسل جدید كامپیوترها را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند.

در مقابل عده‌ای دیگر از محققان بر این باورند كه تلفن همراه و كامپیوتر، 2 مقوله كاملا متفاوت هستند. اگرچه آنها پیش‌بینی می‌‌كنند برخی از نوآوری‌ها در زمینه تجربیات كاربری بتوانند قدم فراتر از دنیای گوشی‌های تلفن همراه گذارند، اما بی‌شك نمی‌توان همان عملیاتی را كه روی كامپیوترها قابل اجراست، روی گوشی‌های همراه نیز به اجرا درآورد.

آینده از آن كدام فناوری است؟

آینده‌ای مشترك برای كامپیوتر و ‌تلفن همراه

با توجه به آنچه گفته شد می‌توان پیش‌بینی كرد در آینده‌ای نه‌چندان دور بتوانید تنها با استفاده از گوشی تلفن همراهتان بسیاری از نیازهای روزمره خود را رفع كرده و دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای مختلف در زمان‌ها و مكان‌های متفاوت نداشته باشید. البته باید این نكته را خاطر نشان ساخت كه برخلاف آنچه به نظر می‌رسد فناوری‌های آینده بتوانند تسهیلات بیشتری را در اختیار ما انسان‌ها قرار دهند.

امنیت در فضای فناوری موضوعی است كه می‌تواند از بسیاری جهات نگران‌كننده باشد بخصوص این‌كه قرار باشد اطلاعاتی محرمانه و شخصی را روی گوشی تلفن همراه‌تان ذخیره كنید.

به نظر شما آیا ممكن است كامپیوترهای شخصی در آینده بسیار متفاوت از آنچه امروزه از آن به عنوان یك كامپیوتر شخصی استفاده می‌كنیم و حتی فراتر از یك درگاه USB ، یك صفحه كلید و یك نمایشگر باشند.

با توجه به روند كنونی می‌توان گفت در حقیقت نسل بعدی كامپیوترها، سیستم‌های ذخیره‌سازی سیاری هستند كه تهیه آنها هزینه كمتری دارد و در عین حال در ابعادی كوچك‌تر ذخیره‌سازی حجم انبوهی از اطلاعات را امكان‌پذیر ساخته و می‌توانند طیف وسیعی از كاربردهای كامپیوترهای امروزی را در یك ابزار كوچك در دسترس كاربران قرار دهند.





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

سایت خدماتی بیست تولز