کارگاه مجازی
اولین نیستیم ...!! اما بهترینیم

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها


همان‌طور که می‌دانید امروزه کامپیوتر یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر برای پخش ویدیو و موسیقی است. با کامپیوتر می‌توان دیسک‌های نوری را پخش کرد و یا ویدیو‌های تحت وب را مشاهده کرد.

کمتر پیش ‌می‌آید که نتوان یک ویدیو را توسط کامپیوتر مشاهده کرد، انواع فایل‌ها را می‌توان توسط کامپیوتر باز کرد. حتی اگر زمانی با فایل‌های محدود شده از طریق DRM برخورد داشته باشید، باز هم این محدودیت به سخت‌افزار کامپیوتر مربوط نیست بلکه مسأله‌ای کاملاً نرم‌افزاری می‌باشد.

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها

با این وجود به نظر می‌رسد که کامپیوتر از سایر وسایل الکترونیکی جداست، مخصوصاً وسایلی که برای نمایش تصویر به کار می‌روند. تقریباً تمام کامپیوترها قابلیت اتصال به این نمایش‌گرها را دارند اما نحوه‌ی اتصال کمی گیج‌کننده است.

در این مقاله با راه‌های اتصال کامپیوتر به سایر نمایش‌گرها بحث می‌کنیم، کاربرد هر نوع اتصال و معایب و مزایای آن نیز مختصراً بررسی می‌شود. بعد از مشخص کردن نحوه‌ی اتصال، به بررسی برخی مشکلاتی که معمولاً پس از اتصال با آن مواجه می‌شویم پرداخته و راه حل مناسب را بیان می‌کنیم.

اتصال  VGA

VGA نوعی خروجی قدیمی ویدیو است که اولین بار در سال 1987 مطرح شد و در سال‌های دهه‌ی 1990 به عنوان خروجی ویدیویی استاندارد در PCها مطرح گردید. این خروجی در واقع یک اتصال 15 پینی است و معمولاً با رنگ آبی مشخص می‌شود.

هنوز هم اتصال VGA در بسیاری از دستاپ‌ها (کامپیوترهای رومیزی) و تلویزیون‌های HD یا به عبارت دیگر HDTVها دیده می‌شود. در عرصه‌ی تلویزیون گاهی به اتصال VGA ، ورودی کامپیوتر یا PC input هم می‌گویند. با توجه به اینکه این اتصال زمانی اختراع شد که روزلوشن‌های متداول بسیار پایین بود، نمایش رزولوشن‌های بالا توسط این اتصال ممکن نیست و نهایتاً تا رزولوشن 2048 در 1536 پیکسل را می‌توان توسط آن نمایش داد.

 HDMI امروزه یک استاندارد بسیار متداول و محبوب است و در انواع وسایل الکترونیکی که دارای خروجی و ورودی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد

کیفیت به شدت به خروجی سیگنال بستگی دارد، کیفیت کابل و طول آن نیز دو عامل تعیین کننده خواهد بود. بسیار از کاربران می‌گویند اتصالات جدیدتر کیفیت بهتری دارند اما برخی کاربران نیز بر این باورند که تفاوتی بین اتصالات قدیمی و جدید وجود ندارد.

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها

استفاده از خروجی VGA کامپیوتر، معمولاً نیاز به فعال کردن نمایش‌گرهای اضافی در ویندوز دارد. این کار در بخش Windows Display Properties صورت می‌گیرد. برخی لپ‌تاپ‌ها دارای کلیدهای تکی یا ترکیبی (functions key) هستند که برای فعال و نافعال کردن خروجی VGA مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خروجی DVI

این خروجی در سال 1999 معرفی شد، درست زمانی که وارد قرن جدیدی شدیم، این خروجی عرضه شد و جای VGA را به عنوان خروجی ویدیویی کامپیوترها گرفت. این خروجی برای انتقال سیگنال‌های دیجیتال ساخته شده اما توانایی انتقال سیگنال‌های آنالوگ را نیز دارد.

DVI هنوز هم روی دستاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها وجود دارد، استفاده از آن در دستاپ‌ها بسیار متداول است اما در لپ‌تاپ‌ها کمتر مورد توجه می‌باشد. این پورت روی HDTVها هم زیاد معمول نیست، معمولاً تنها یک ورودی VGA در این وسیله‌ها دیده می‌شود، نه یک پورت VGA و یک پورت DVI. گرچه در برخی مدل‌ها می‌توان چنین پورتی هم پیدا کرد. خروجی با رزولوشن 1080P(1080 در 1920 پیکسل) توسط این اتصال ممکن است اما به این شرط که طول کابل واسط بین PC و HDTV کمتر از 15 فوت (حدود 4,7 متر) باشد. در صورتی که طول کابل بیشتر باشد، ضعیف شدن سیگنال می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها

خروجی HDMI

اگر یک تلویزیون HD پیشرفته دارید، تقریباً مطمئن باشید که یک ورودی HDMI نیز در آن وجود دارد. اگر یک دستاپ یا لپ‌تاپ نسبتاً جدید داشته باشید نیز یک خروجی HDMI روی آن وجود دارد. HDMIامروزه یک استاندارد بسیار متداول و محبوب است و در انواع وسایل الکترونیکی که دارای خروجی و ورودی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

HDMI یک اتصال دیجیتال است که تا قبل از نسخه‌ی 1,3 می‌تواست تصاویری با رزولوشن نهایتاً 1920 در 1200 پیکسل را منتقل کند. با عرضه‌ی نسخه‌ی 1,3 و نسخه‌های بعدی، این قابلیت تا رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل افزایش یافت. دقت تصویر فوق‌العاده‌ای است. کامپیوتر شما قادر به تشخیص و تنظیم هر نمایش‌گری که از طریق پورت HDMI متصل شده باشد، است.

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها

بر خلاف خروجی‌های قدیمی‌تر PC، خروجی HDMI شامل صدا نیز می‌شود. چند سال طول کشید تا مشکل جدا بودن چیپ صدا و تصویر در کامپیوترها و رابطه‌ی آن با خروجی HDMI که شامل هر دو سیگنال است، حل شود.

با این وجود کارت گرافیک‌های مجتمع اینتل از سال 2006 خروجی صدا از طریق HDMI را پشتیبانی می‌کردند. AMD و NVIDIA نیز در کارت گرافیک‌های جدید خود، خروجی صدا از طریق این کابل را پشتیبانی می‌کنند، اما کارت گرافیک‌هایی که چند سال از عمرشان می‌گذرد احتمالاً چنین قابلیتی را ندارند. در برخی کارت گرافیک‌های سری 200 انویدیا، باید اتصالی بین کارت صدای داخلی کامپیوتر و ورودی صدای کارت گرافیک از طریق پورت S/PDIF برقرار شود تا بتوان صدا را از طریق خروجی HDMI منتقل کرد.

خروجی DisplayPort و Thunderbolt

اتصال دیجیتال ویدیویی در سال 2006 به عنوان جایگزینی برای DVI عرضه شد. DisplayPort برخلاف اتصال HDMI برای کامپیوترهای در نظر گرفته شده بود. این خروجی قادر است تصاویری با رزولوشن 3840 در 2160 پیکسل را هم منتقل کند و توانایی اتصال به چند نمایش‌گر از طریق یک پورت خروجی را نیز دارد، البته باید اتصال به صورت زنجیره‌ی گل آفتابگردان باشد.

DisplayPort در برخی انواع کامپیوترها متداول است. کارت گرافیک‌های AMD معمولاً این خروجی را دارند و کامپیوترهای Apple همگی از این اتصال برخوردارند. این اتصال در تلویزیون‌ها به عنوان ورودی زیاد معمول نیست اما می‌توان از یک آداپتور برای تبدیل اتصال DisplayPort به HDMI استفاده کرد.

Thunderbolt یک اتصال جدید است. این پورت اتصال DisplayPort را پشتیبانی می‌کند. این اتصال یک اتصال غیرمعمول است چرا که اتصال ویدیویی DisplayPort را با خروجی کلی اطلاعات (PCI Express) ترکیب می‌کند.

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها

اتصالات Mini-DisplayPort و Thunderbolt با همدیگر سازگاری کامل دارند. این نکته‌ی مهمی است چرا که در حال حاضر وسایلی که پورت Thunderbolt را داشته باشند، زیاد نیستند. هیچ تلویزیونی در حال حاضر این ورودی را ندارد. بنابراین می‌توان از سازگاری این دو اتصال برای تبدیل استفاده کرد.

رفع مشکل Overscan و Underscan

99 درصد اتصالان بین کامپیوتر و تلویزیون اساساً plug-and-play است. به این معنی که تلویزیون و کامپیوتر به صورت خودکار رابطه برقرار می‌کنند و تلویزیون ورودی را به درستی تشخصی داده و تصویر را نمایش می‌دهد.

حتی بهترین رزولوشن نیز به صورت خودکار تشخیص داده شده و تنظیم می‌شود، اگر اینچنین نباشد هم می‌توان این مشکل را از طریق Window’s Display Properties حل کرد. اما بعد از تنظیم رزولوشن به صورت دلخواه ممکن است با یک مشکل خاص مواجه شوید. تصویر بیش از حد بزرگ با کوچک شود، طوری که فضای نمایش‌گر را به درستی پوشش ندهد.

به تصویر زیر توجه کنید که در آن Underscan رخ داده است:

بررسی انواع اتصالات کامپیوتر به نمایش‌گرها

به این مشکل اصطلاحاً Overscan و Underscan می‌گویند. اگر تصویر بیش از حد بزرگ باشد، Overscan اتفاق افتاده و بالعکس. این مشکل را از طریق تنظیمات نمایش‌گر در ویندوز نمی‌توان حل کرد. معمولاً راه حل استفاده از درایو نمایش‌گر است.

روی بخش خال دستاپ راست کلید کنید و به دنبال گزینه‌ی AMD Catalyst Control Center، Nvidia Control Panel یا Intel Graphics Properties بگردید. وقتی این گزینه را پیدا کرده و پنل کنترلی درایور کارت گرافیکی را از طریق آن باز کردید، دنبال تنظیمات مربوط به HDTV باشید. در این بخش نیز تنظیمات اسکیل کردن تصویر یا به عبارت دیگر image scaling options را جست‌و‌جو کنید. در این بخش می‌توانید مشکل را حل کنید.

راه دیگری که برای حل این مشکل وجود دارد استفاده از تنظیمات تلویزیون است. با توجه به اینکه تلویزیون‌های مختلف منوهای بسیار متفاوتی دارند نمی‌توان توصیه‌ای کرد، تنها راه کلی استفاده از دستور‌العمل یا دفترچه راهنمای تلویزیون است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 30 تیر 1391 :: نویسنده : هادی مالک

فضانوردان مسلمان


اسلام در مورد كسب دانش دستور اكید دارد و آن را واجب دانسته است. امید است تلاش‌های ایران در زمینه تسخیر فضا و فرستادن كیهان‌نوردان خود در آینده بتواند به این مهم، جامه عمل بپوشاند.

فضانوردان مسلمان

هیچ یك از كشور‌های اسلامی تاكنون با امكانات خود نتوانسته است كیهان‌نورد مسلمانی را راهی مدار زمین كند، اما چند مسلمان توانسته‌اند با استفاده از كیهان پیما‌های شاتل و سفینه‌های سایوز به فضا سفر كنند. در این مقاله نگاهی گذرا داریم بر پرواز این افراد.

فضاپیمای دیسكاوری برای یك مأموریت هفت روزه در بیست و ششم خرداد 1364 زمین را ترك گفت. در بین سرنشینان این ناو یك شاهزاده سعودی به نام سلطان سلمان‌السعود حضور داشت. آنها طی این مأموریت، سه ماهواره را برای مكزیك، سازمان مخابرات عرب و یك سازمان مخابراتی آمریكا در مدار قرار دادند. دیسكاوری پس‌از سفری هفت روزه چهارم تیرماه در پایگاه هوایی ادواردز فرود آمد. به‌این ترتیب، نام سلطان سلمان‌السعود به‌عنوان نخستین مسلمان به‌ثبت رسید.

دومین مسلمانی كه به فضا سفر كرد، یك تبعه سوریه به نام محمد احمد فارس بود. محمدفارس در اردیبهشت 1330 در شهر حلب متولد شد. وی پس از دوره دبیرستان به آموزشگاه خلبانی روی آورد، سپس به سمت خلبان در نیروی هوایی سوریه مشغول به كار شد. او سال 1985 به عنوان یكی از دو داوطلب پذیرفته شده برای پروازهای فضایی درچارچوب برنامه‌ای با نام اینتركاسموس به مركز آموزش فضانوردان شوروی اعزام شد.

سایوز تی. ام ـ3 اول مرداد 1366 با سه فضانورد از جمله محمد فارس راهی مدار زمین شد. پس از اتصال سایوز تی. ام ـ3 به مجتمع مداری میر، یك سری آزمایش‌ها تحت عنوان كلی طرح فرات انجام گردید كه شامل عكسبرداری فضایی از نقاط طبیعی و مختلف سوریه برای حل مسائل اقتصادی مثل كشف اراضی قابل كشت در حوضه رود فرات، جستجوی مواد معدنی در صحرای سوریه و... می‌شد. این سفر نهم مرداد به پایان رسید.

موسی ماناراف فرزند خیرامان، سومین كیهان‌نورد مسلمانی است كه به فضا سفر كرده است. او دوم فروردین 1330 در باكو چشم به جهان گشود. وی یكی از اعضای قوم مسلمان « لاكتی» است كه در جمهوری داغستان به سر می‌برند. پس از پایان تحصیلات دبیرستان در جمهوری خودمختار چوواش، به دانشگاه هوایی مسكو وارد شد و آن را با مدرك مهندسی رادیو تمام كرد. سپس در موسسه تولیدات فضایی انرگیا مشغول به كار شد. در 1357 به گروه كیهان‌نوردان شوروی پیوست. او به همراه دو نفر دیگر اول دی 1365 با ناو كیهانی سایوز تی.ام ـ4 از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایكونور راهی مدار زمین شد. آنها توانستند سفینه خود را دو روز بعد به ایستگاه كیهانی میر پیوند بزنند. ماناروف دوم دی 1369 برعرشه سفینه سایوز تی. ام ـ11 ماموریتی دیگر در مدار زمین داشت.

آخرین مسلمانی كه تاكنون به فضا سفر كرده، شیخ مظفر شكور، نخستین فضانورد مالزیایی است. وی با سایوز تی. ام. آ ـ 11 نوزدهم مهر 1386 با یك كیهان‌نورد روس و یك فضانوردآمریكایی با مدار پرتاب شد

دو روز پس از پرتاب، سایوز تی. ام ـ11 به مجتمع مداری میر پیوست. این پرواز مانارف تا ششم خرداد 1370 ادامه داشت. وی و همراهش بعد از پروازی كه حدود 175 روز ادامه داشت، به زمین بازگشتند. به این ترتیب، او جمعا 541”‰شبانه‌روز از زندگی خود را در فضا گذرانده است. مانارف از اواسط دهه1370 به كار‌های سیاسی روی آورد.

مسلمان بعدی كه توانست به فضا راه یابد، یك تبعه افغانستان به اسم عبدالاحد مومند بود كه همراه دو تبعه روس به فضا سفر كرد. عبدالاحد مومند با ناو فضایی سایوزـ تی. ام ـ6 هشتم شهریور 1367 راهی مدار زمین شد. سایوز تی ـ ام6 به مجتمع مداری پیوست. مومند و همراهانش، ضمن شش روز اقامت در ایستگاه مداری میر، دست به آزمایش‌هایی علمی و فنی تحت عنوان شمشاد زدند كه شامل تحقیقات زمین‌شناسی، اراضی كشاورزی، آزمایش‌های پزشكی، كاردیوگرافی و... می‌شد.

لیاخف و مومند پنجم سپتامبر با سفینه سایوز تی. ام ـ 5 (سفینه كیهان‌نوردان قبلی)، میر را به مقصد زمین ترك گفتند. آنها قرار بود همان روز به زمین بنشینند، اما بروز اشكال فنی در رایانه ناو، كار را به تعویق انداخت و آنها سرانجام ششم سپتامبر در وضعیتی اضطراری و خطرناك به زمین بازگشتند.

فضانوردان مسلمان

یازدهم مهر 1370 ناو كیهانی سایوز ـ تی. ام 13 با سه سرنشین به نام‌های الكساندر ولكف (كیهان‌نورد روس)، تاكتار آئوباكیرف (نخستین فضانورد قزاقستان)، ‏فرانتس فیبك (نخستین فضانورد اتریش) راهی مدار زمین شد. این سفینه به مجتمع مداری میر پیوست. حضور آئوباكیرف پنجمین فضانورد مسلمان در سایه سفر فیبك كیهان‌نورد اتریشی چندان مورد توجه رسانه‌های گروهی قرار نگرفت. سفر آئوباكیرف و فیبك ‏‏7 روز و 22 ساعت ‏و 12 دقیقه طول كشید و در پایان این مدت به زمین بازگشتند.

سه سال بعد نوبت مسلمان دیگری بود كه به فضا سفر كند. یازدهم تیر 1373 یوری مالنچنكو و طلحت موسی بایف با سایوزـ تی.ام 19 از پایگاه بایكونور راهی ایستگاه مداری میر شدند. این ناو در 12 تیر به مجتمع مداری پیوست. دو كیهان‌نورد تا چهاردهم آبان در فضا به سر بردند و پرواز فضایی شان ‏125 روز ‏ و 22 ساعت و 53 دقیقه به طول انجامید.

موسی بایف بار دیگر در دی ماه 1376 با سفینه سایوز تی. ام ـ 27 به همراه دو نفر دیگر راهی مجتمع فضایی میر شد. سایوز تی. ام ـ 27 توانست به ایستگاه میر متصل گردد. پرواز موسی بایف، بودارین تا چهارم شهریور 1337 ادامه داشت. آنها 207 روز و 13 ساعت در فضا فعالیت كردند.

سومین ماموریت مداری طلحت موسی بایف نهم اردیبهشت 1380 و بر عرشه ناو سایوز تی. ام ـ 32 آغاز شد. در این ماموریت، وی فرماندهی سفینه‌ای را به عهده داشت كه دنیس تیتو اولین گردشگر فضایی یكی از سرنشینانش به شمار می‌رفت. این ناو به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست. در پایان سفر كه 7 روز و 22 ساعت طول كشید و به این ترتیب جمع مدت اقامت فضایی موسی بایف به 341روز و 9”‰ساعت و 46 دقیقه رسید.

آخرین مسلمانی كه تاكنون به فضا سفر كرده، شیخ مظفر شكور، نخستین فضانورد مالزیایی است. وی با سایوز تی. ام. آ ـ 11 نوزدهم مهر 1386 با یك كیهان‌نورد روس و یك فضانوردآمریكایی با مدار پرتاب شد. این ناو بیست و یكم مهر به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست و كیهان‌نوردان تازه وارد و سرنشینان قبلی ایستگاه برنامه كاری خود را آغاز كردند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی


فابیان اوفنر، عكاس اهل زوریخ از اشیای مرموزی كه به تصاویر تهیه شده توسط تلسكوپ فضایی هابل‌ شباهت دارند، عكس گرفته؛ اما در واقع آن‌ها حباب‌های صابون معمولی هستند كه ثانیه‌هایی اندك قبل از تركیدن در صحنه حیات حركت می‌كرده‌اند.

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اوفنر از یك قیف برای دمیدن در یك ظرف معمولی مملو از حباب بهره برده است. وی مجبور شد از یك ابزار روشنایی ویژه برای دادن رنگ‌های طاوس‌مانند به تصاویرش استفاده كند.

اوفنر هدف از استفاده از ابزار مزبور را گرفتن زیبایی این سازه‌های با عمر كوتاه كه 99 درصد از هوا تشكیل شده‌اند و در واقع هیچ رنگی ندارند، عنوان كرد.

فابیان 28 ساله یك عكاس هنری اهل زوریخ است كه با الهام از دمیدن در حباب‌ها در دوران كودكی این آثار هنری را خلق كرده است. چالش پیش روی این هنرمند در خلق این مجموعه كه به " Iridient" موسوم است، روشن‌ كردن این حباب‌ها برای مرئی كردنشان در مقابل دوربین و سپس گرفتن لحظه مناسب بود.

اوفنر از یك قیف برای دمیدن در یك ظرف معمولی مملو از حباب بهره برده است. وی مجبور شد از یك ابزار روشنایی ویژه برای دادن رنگ‌های طاوس‌مانند به تصاویرش استفاده كند

حباب صابون از یك فیلم باریك آب تشكیل شده كه مولكول‌ها در دو طرف بالای آن تجمع می‌كنند. رنگ‌های لرزان كه حباب‌ها به خاطر آن‌ها مشهورند، توسط برخورد نور منعكس شده با سطح آن‌ها خلق می‌شوند.

این اثر كه نمایش رنگین‌كمان نام دارد، پدیده‌یی است كه بر روی بال‌های پروانه مورفو یا پرهای دم یك طاوس نیز قابل مشاهده است.

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

(قسمت سوم)


ایده های خلاق  و متنوع زیادی از پیوند بیولومنسانس و مهندس ژنتیک شکل گرفته است که ما در قسمت اول و دوم از این مجموعه به چند مورد از آنها پرداختیم. در ادامه با طرح ها و قابلیت های جدیدی از این تکنولوژی در حوزه کشاورزی آشنا خواهیم شد.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

5. مزارع درخشان؛ استفاده از تکنولوژی بیولومینسانس برای ارتباط با محصولات کشاورزی

شاید روزی، هنگامی که محصولات نیاز به آب یا مواد مغذی دارند ، قادر باشند به کشاورز اطلاع دهند. گیاهان ممکن است حتی قرمز، زرد یا سبز شوند تا به کشاورزان درباره بیماری، و تهاجم آفات تخریب کننده محصولات هشدار دهند. درخشش از سبزیجات می تواند پیام رسان خبرهای خوب نیز باشد: ژن های بیولومینسانس کننده می تواند به هایلایت اوج اندازه یا رسیده شده محصولات در ازای تنش های گیاه پیوند بخورد.

ایده برای چنین محصولات هوشمندی، حدود سال 2000 توجه های بسیاری را به خود جلب کرد، هنگامی که آنتونی تروایو، پس از یک دانشمند زیست شناس دانشگاه کمبریج، بیولومینسانس و فلورسانس را در گیاه تجربه کرد. تروایو، یک سیب زمینی فلورسانت که هنگام دهیدراته شدن در تاریکی از خود نور منتشر می کرد، ایجاد کرد. ایده این تجربه این بود که کشاورزان بتوانند تنها زمانی که ضروری است مزارع را آبیاری کنند و بازده  محصولات را در این فرایند افزایش دهند.

 گیاهان ممکن است حتی قرمز، زرد یا سبز شوند تا به کشاورزان درباره بیماری، و تهاجم آفات تخریب کننده محصولات هشدار دهند

اما تحقیقات تروایو گرفتار وحشت ها و شایعات در مورد غذاهای تراریخت، که کشورهای اروپای در بازه های زمانی مختلف در دهه 1990 ممنوع کردند شد.( نگرانی در مورد موجودات ترارخت یک نکته برای آزادسازی درختان درخشان کنار جاده، در محیط نیز هست). در طرح وی، تنها تعدادی از سیب زمینی ها ژن های مربوط به تولید نور را دریافت می کردند، تا برای مونتور کردن سلامت عمومی کل محصولات استفاده شوند، و خود آن دسته از سیب زمینی ها که این ژن ها را دریافت کرده بودند، خورده نمی شدند. به  علاوه، از آنجا که سیب زمینی یک ساقه زیر زمینی بدون گرده افشانی متقاطع (غیرمستقیم) است، انتقال ژن به سیب زمینی معمولی همسایه اتفاق نخواهد افتاد.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

با این وجود مفهوم محصولات کشاورزی بیولومینسانس همچنان  بایر مانده است. تروایو که اخیراً به عنوان زیست شناس در دانشگاه ادینبورگ بازنشسته شده است، معتقد است این ایده جالبی است که در نهایت به ثمر می رسد، اما نیازمند پشتیبانی و سرمایه گذاری قابل اعتماد است. یکی از تلاش های جالب که شاید مفهوم به ثمر رسیدن ایده ی تراوایو باشد موردی است که در زیر می خواندید.

6. تکنولوژی بیولومینسانس برای ردیابی آسان موجودات تراریخت

توانایی به نظارت بر محصولات اصلاح ژنتیک شده (تراریخت) ، نه تنها در مزرعه، بلکه در طی زنجیره غذایی با اهمیت و ضروری است. تحقیقات اخیر که در مجله بیوتکنولوژی BMC به چاپ رسیده است نشان می دهد که تولیدات از محصولات کشاورزی اصلاح ژنتیکی شده را می توان در غلظت پایین با استفاده از تکنولوژی گزارشگر  های بیولومیسانس (BART) real time و تکنیک LAMP (برای تکثیر DNA در شرایط ایزوترمال) شناسایی کرد. ترکیب این تکنیک ها شناسایی % 1/0 آلودگی به تغییرات ژنتیکی (GM) در ذرت را ممکن ساخته است، که بسیار پایین تر از حد %9/0 مجاز حال حاضر اتحادیه اروپا است.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

در کشاورزی، محصولات تراریخت برای بهبود بازده برداشت یا مقاومت محصولات پرورش می یابند. برای مثال برخی از این محصولات، مقاوم به علف کش ها یا ویروس ها اند. این محصولات همچنین در صنعت داروسازی برای تولید پروتئین هایی از قبیل کلاژن استفاده می شوند. با این وجود بحث های همیشگی بر سر ایمنی این محصولات وجود دارد و اینکه آیا تراریخت های ساخت بشر امکان ورود به جمعیت های وحشی از طریق لقاح متقاطع (گرده افشانی غیر مستقیم) و تولید علف های هرز مقاوم به علف هرز کش را دارند.

تکنیک های حمل و نقلی دقیق و نمونه برداری برای ارزیابی محتوای GM یک محصول نیاز است. رایج ترین تکنیک، واکنش های زنجیره ای پلیمراز (PCR) است، اگرچه، این تکنیک شامل فرایندهای پیچیده ی استخراج و چرخه دمایی (ترموسیکل) سریع است، هر دو این موارد نیازمند تجهیزات ویژه است. برای غلبه بر این مشکلات محققان Lumora Ltd بررسی کردند که آیا می توان از LAMP برای تکثیر DNA در یک دمای ثابت استفاده کرد و از BART برای تشخیص DNA ویژه تغییر یافته در لحظه انجام پروسه استفاده کرد.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

سرپرست این پژوهش، دکتر Guy Kiddle ، عنوان کرده است که LAMP-BART قادر است تا کمتر از % 1/0 آلودگی به GM ذرت را آشکار کند، و در مقایسه با PCR، تحمل بیشتری از آلودگی پلی ساکارید دارد، به این معنی که پروسه پاک سازی DNA به طور کامل ضرورت ندارد. وی اضافه کرده است که این روش تنها نیاز به تجهیزات اولیه و ابتدایی برای استخراج DNA و یک دمای ثابت برای تکثیر و مشخص نمودن آن دارد. بنابراین LAMP-BART یک راه حل آماده میدان، برای نظارت محصولات ترارخت و تعامل آنها با گیاهان وحشی یا محصولات غیر تراریخت است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 30 تیر 1391 :: نویسنده : هادی مالک
 

همواره رقابت بین شرکت های بزرگ وجود داشته و ادامه دارد . این که شرکت ها با تکنولوژی های متعدد خود بتوانند از دیگری پیشی بگیرند اهمیت زیادی در دنیای فناوری دارد.


ارائه محصولات با کیفیت بالا و متعدد، توسط شرکت های بزرگ از جمله اپل و گوگل و ... سبب می شود که بین کاربران محبوبیت بیشتری پیدا کنند اما باید دید که ایده یک محصول جدید از طرف خود شرکت است یا این که الگو گرفته از محصول شرکت رقیب.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

كمپانی اپل در سال 1971 تاسیس شد. این شركت در زمینه طراحی و ساخت لوازم الكترونیكی مصرفی و نرم‌افزار كامپیوتر فعالیت می‌كند .

گوگل پروژه‌ی تحقیقاتی بود که در سال  1996برگزار شد و و در سال 1997 دامنه google.com  ثبت شد.

تبلت گوگل:

اگر بخواهیم به رقابت این دو شرکت و محصولات آن اشاره کنیم در ابتدا می توان به تبلت تولید شده توسط گوگل اشاره کرد. این تبلت که شبیه آی‌پد اپل است، دارای یک صفحه لمسی حساس 10 اینچی است و در آن از سیستم عامل اندروید بهره برده است. در این وسیله همچنین سرویس ایمیلی ارائه شده که به خوبی از صفحه نمایش بزرگ آن بهره گرفته است. با تولید این محصول رقابت گوگل و اپل گسترده تر شد.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

سیستم عامل اندروید:

ارائه شدن سیستم عامل اندروید از طرف گوگل نیز به عنوان رقیبی برای اپل و آیفونش مطرح شد.

هر چند آیفون در دنیای گوشی‌های هوشمند رتبه اول را دارد، اندروید گوگل نیز فشارهایی را بر اپل وارد کرده است. این سیستم عامل خوب طراحی شده و شامل ویژگی هایی چون کنترل های لمسی است و بر روی گوشی‌های مختلفی استفاده میشود، اندروید سریعا در حال گسترش است، بسته به کیفیت آینده گوشی‌های مبتنی بر اندروید و آ‌یفون، کاربران ممکن است در هنگام خرید در انتخاب بین این دو سیستم عامل دچار مشکل شوند.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ
گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

نرم افزارهای متن باز (open source) موفق تر خواهد بود یا متن بسته ؟

در مقایسه نرم افزارهای گوگل و اپل می توان به این نكته اشاره داشت كه :

گوگل آینده خود را با نرم ‌افزارهای متن باز (open source) همسو كرده است. ولی طرف مقابل، اپل اصلا قبول ندارد که نرم افزارهای متن باز (open source) ارزش بیشتری را تولید می کنند چرا كه اپل بر این عقیده است که باید همه جنبه های نرم افزار خود را در کنترل داشته باشد تا مطمئن شود آن نرم افزار در سطح کیفی مورد علاقه او عمل می‌کند. این نیز تفاوت بزرگی میان اپل و گوگل است، ‌که آیا متن باز (open source) بودن نرم افزارها به دلیل به‌ کارگیری تصمیم گیری های جمعی بهتر است یا سیستم عامل متن بسته  اپل ، چون اپل می‌داند که چه می ‌کند .

گوگل آینده خود را با نرم ‌افزارهای متن باز (open source) همسو كرده است. ولی اپل اصلا قبول ندارد که نرم افزارهای متن باز (open source) ارزش بیشتری را تولید می کنند چرا كه اپل بر این عقیده است که باید همه جنبه های نرم افزار خود را در کنترل داشته باشد تا مطمئن شود آن نرم افزار در سطح کیفی مورد علاقه او عمل می‌کند

عینک گوگل و عینک اپل:

با تولید شدن عینک گوگل، اپل درصدد برآمد که عینکی مثل عینک گوگل تولید کند.

عینک گوگل:

** عینک گوگل با سیستم عامل اندروید کار می کند

** مدل های بسیار شبیه فریم های عینک طراحی کرده است.

** با یک نمایشگر که بالای چشم قرار می گیرد.

** اطلاعات روی چشم ارسال می گردد.

**کاربر با دستورات صوتی می تواند به آن فرمان بدهد.

**ضمن اینکه یک دوربین هم روی آن تعبیه شده که کار ضبط ویدیو و عکاسی را هم انجام میدهد.

** اما گوگل در حال توسعه امکانات این عینک است و همچنان بر روی پروژه‌هایی مانند قابلیت عکس‌برداری ، ارتباط  Wi-Fi و نرم‌افزار‌های مسیریابی کار می‌کند.

عینک اپل:

**IGlass عینک اپل، طراحی متفاوتی نسبت به عینک گوگل دارد شیشه عینک اپل، مستقیما تصاویر را به مردمک کاربر می رساند.

** عینک اپل برخلاف عینک گوگل، دو نمایشگر دارد که در هر شیشه عینک تعبیه شده است.

**تصاویر عینک گوگل، بخش بسیار بیشتری از میدان بینایی کاربر را پر می کنند و کیفیت تصاویر را بهتر می‌کنند.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

گوگل آینده در برابر اپل آینده

هم اکنون گوگل و اپل در بالاترین سطح رقابت خود قرار دارند. هر دو شرکت از درآمد بسیار زیادی بهره‌ مند هستند. محصولات آنها توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و آینده هر دو بسیار روشن به نظر می‌رسد اما نقشه هر دو شرکت برای آینده مشخص نیست. گوگل ممکن است بخواهد وارد کسب و کار سخت‌ افزار شود و در برابر آن، اپل ممکن است شانسش را در بازار آنلاین امتحان کند.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

هر اتفاقی بیفتد یک چیز قطعی است :

اپل و گوگل تقریبا در تمامی بازارهایی که فعالیت دارند، با هم رقابت می‌کنند و در گذر زمان، انتظار کشیدن برای دیدن پیروزی یکی از این دو شرکت بسیار جذاب است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 30 تیر 1391 :: نویسنده : هادی مالک
فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روزافزون علم و فناوری های جدید چیست؟ آیا تصور می‌کنید این انسان دوپا به همه جای عالم سر کشیده و جای جای آن را می‌شناسد؟ آیا هنوز هم مکانی مانده است که از آن بی‌اطلاع باشیم یا حداقل چیز زیادی درباره آن ندانیم؟ اگر در پاسخ دادن به سوالات بالا کمی مردد هستید در سلسله مطالب « حدس می‌زنید این عکس کجاست؟» با ما همراه باشید تا شما را با مناطقی از عالم روبه‌رو سازیم که درباره آن چیزی نشنیده اید یا کمتر از آن می‌‌دانید.

حدس می زنید این عکس کجاست؟

علوم مختلف با سرعتی سرسام آور در حال رشد و تکامل هستند به طوری که هر روز بعد از بلند شدن از خواب و مالیدن چشمانمان از طریق اینترنت، تلویزیون، رادیو، رسانه های نوشتاری و ... با اخباری رو به رو می‌شویم که بعد از شنیدنشان دهانمان از تعجب باز می‌ماند و باید دوباره چشمانمان را بمالیم، اما این بار از شدت تعجب!

اخترشناسان و منجمان از آن دست افرادی هستند که باعث می شوند مغز ما از شدت تعجب سوت بکشد. تلسکوپ‌های غول پیکر و پیشرفته آن‌ها در کنار فناوری‌های پیچیده شبیه سازی داده‌های دریافت شده از ماهواره‌های فضایی باعث شده است این دانشمندان هر روز اخبار جدید و جذابی برای ما داشته باشند

تلسکوپ فضایی هابل تا امروز نقش به سزایی در دستاوردهای فضایی داشته است و حتما تا به امروز نام آن را بارها شنیده اید اما حالا قرار است تلسکوپی به فضا ارسال شود که جانشین هابل شود: تلسکوپ فضایی جیمز وب. جیمز وب یک تلسکوپ فروسرخ است در حالی که هابل قدرت رۆیت نور مرئی و طول‌موج‌هایی از فرابنفش را دارد. قطر آیینه آن 6.5 متر است در حالی که قطر آیینه هابل تنها 2.4 متر است. هابل در فاصله 575 کیلومتری زمین واقع‌شده و در دمای 77 درجه کلوین کار می‌کند؛ در حالی که جیمز وب در دمایی سردتر و در فاصله دورتری از زمین کار خواهد کرد. پس با شروع کار این تلسکوپ فضایی باید منتظر اخبار به مراتب تعجب برانگیزتری باشیم!

در سلسه مطالب « حدس می زنید این عکس کجاست؟» قصد داریم شما را با تصاویری که اخترشناسان از جای جای کائنات تهیه می‌کنند آشنا سازیم. حالا به نظر شما دو تصویر بالا که قسمتی جدا شده از یک عکس کاملند متعلق به چه مکانی هستند؟

تصویر سمت راست: جزیره هایی در شیدسپهر

حدس می زنید این عکس کجاست؟

لکه های خورشیدی، غوطه ور در دریایی از پلاسما هستند که در میدان های مغناطیسی لنگر انداخته اند؛ آنها همچون جزیره هایی تاریک، در ابعاد سیارات هستند که بر روی شیدسپر، سطح نورانی خورشید، قراردارند. تیرگی آنها به این دلیل است که اندکی از سطح اطراف خود سردتر می باشند. این گروه از لکه های خورشیدی در یک عکس تلسکوپی نمای بسته در 11 ژوئیه ثبت شده اند. میدان دید این تصویر نزدیک به 100000 مایل را دربرگرفته است. آن ها در مرکز منطقه فعال AR1520 که اکنون در حال عبور از سطح مرئی خورشید است واقع شده اند.

در واقع یک شراره خورشیدی کلاس X و همچنین یک فوران تاجی خورشیدی در روز 12 ژوئیه از AR1520 رو به بیرون طغیان کرده و مقداری از انرژی ذخیره شده در میدان مغناطیسی پیچ خورده این منطقه را آزاد کرده اند. فوران تاجی خورشیدی که به این سمت روانه شده است احتمالاً موجب طوفانهای ژئومغناطیسی شده است. در نتیجه تعدادی نمایش شفق قطبی، به آسمان سیاره زمین زیبایی خیرکننده ای می بخشند.

تصویر سمت چپ: سحابی جبار، نمایی از هابل
حدس می زنید این عکس کجاست؟

تعداد کمی از مناظر کیهانی هستند که می توانند همچون سحابی جبار تخیل ما را برانگیزند. گازهای درخشان این سحابی که به عنوان M42 نیز شناخته شده است، ستارگان جوان و داغ را احاطه کرده اند و در لبه یک ابر عظیم مولکولی میان ستاره ای، با فاصله تنها 1500 سال نوری واقع شده اند.

سحابی جبار یکی از بهترین فرصت های مطالعه چگونگی تولد ستارگان را برای ما فراهم کرده است و دلیل آن تا حدی این است که این سحابی نزدیک ترین منطقه بزرگ شکل گیری ستارگان است و اما دلیل دیگر آن این است که وزش بادهای ستارگان پر انرژی این سحابی، گاز و غبار پوشاننده را به اطراف پراکنده است که در غیر این صورت دید ما را- که شامل دیدی نزدیک به گستره ای از مراحل در جریان تولد و تکامل ستارگان است- مسدود می کردند.

این تصویر دقیق از سحابی جبار واضح ترین تصویری است که تا کنون گرفته شده که با استفاده از داده های دوربین پیشرفته نقشه برداری تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ 2/2 متری La Silla از رصدخانه جنوبی اروپا ایجاد شده است. این تصویر موزائیکی حاوی یک میلیارد پیکسل با رزولوشن کامل است و در حدود 3000 ستاره را نشان می دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

سایت خدماتی بیست تولز

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic